Propolis - kit pszczeli

 Propolis - kit pszczeli

  

Propolis zwany kitem pszczelim jest lepką substancją żywiczną powstałą przy udziale pszczoły miodnej z wydzielin pączków topoli, brzozy, olchy, sosny, jodły,  wierzby, dębu, oraz wiele innych drzew liściastych i iglastych.


Kit pszczeli występuje o barwie brunatnej, zielonkawej, pomarańczowej i nieraz czerwonej. Dla pszczół propolis jest materiałem budulcowym służącym do przymocowywania plastrów, powlekania ścian i  zabezpieczania ula. Kit zapobiega szerzeniu się chorób pszczół i procesów gnilnych w ulu.

Konsystencja kitu pszczelego w temperaturze:

150oC- TWARDY
360oC- MIĘKNIE I ROBI SIĘ PLASTYCZNY
700oC- JEST PRAWIE PŁYNNY

Kit pszczeli rozpuszcza się w alkoholu 80%-96%, natomiast w wodze jest nie rozpuszczalny.

Działanie kitu pszczelego:

 przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, znieczulające, regeneracyjne, odtruwające, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Ma szczególne zastosowanie w leczeniu odleżyn, oparzeń, owrzodzeń, wrzodów żołądka i dwunastnicy, anginie, hemoroidów, prostaty, łuszczycy, układu oddechowego, nadciśnienie, układ krążenia oraz regeneruje tkankę kostna i chrzęstną.

Domowymi sposobami możemy przygotować preparaty propolisowe takie jak: MAŚĆ PROPOLISOWA I ALKOHOLOWY ROZTWÓR PROPOLISOWY.

MAŚĆ PROPOLISOWA:

10-30 g oczyszczonego kitu, 100 g wazeliny lub lanoliny. Podgrzewamy do ok. 700C i mieszamy aż do rozpuszczenia się. Tak prawie przygotowaną maść przelewamy do szklanego ciemnego naczynia. Po zastygnięciu maść jest gotowa do użycia.

ALKOHOLOWY ROZTWÓR PROPOLISOWY:

20 g czystego i rozdrobnionego kitu wsypujemy do 100 g spirytusu (80% - 96%). Szczelnie zamykamy i wstawiamy do lodówki na czas

1-2 tygodni codziennie mieszając. Po upływie czasu sklarowany płyn wlewamy do ciemnej szklanej butelki i możemy go przeznaczyć do użycia.


Propolis może powodować nadwrażliwość więc proszę na początku stosować go ostrożnie. Maść propolisowa jak i roztwór alkoholowy może dawać odczyn alergiczny. W takich sytuacjach nie należy ich stosować . Objawy są niegroźne i ustępują samoistnie po zaprzestaniu leczenia.